Idź do treści strony
20.03.2020 14:41

Dziękuję za rozsądek i zaangażowanie

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

- Panie prezydencie, jest Pan chyba pierwszym współczesnym prezydentem Olsztyna, któremu przyszło kierować miastem w czasie pandemii...
- ...i to jest bardzo dramatyczne doświadczenie. Pandemia koronawirusa to przede wszystkim zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców, ale także potężne wyzwanie logistyczne - jak miasto ma w tym czasie funkcjonować? To jednocześnie – dla nas wszystkich - sprawdzian sprawności, solidarności i roztropności. Uważam, że przechodzimy przez niego coraz lepiej. Cieszę się, że mieszkańcy Olsztyna wykazują rozsądek i zrozumienie dla tej wyjątkowej sytuacji, i widzę w ich postawach coraz więcej empatii. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy, jak właściciel WIPASZ-u, doposażają placówki szpitalne w niezbędny sprzęt. Szczególnie dziękuję wszystkim, którzy pracują na "pierwszej linii frontu" - lekarzom, ratownikom, policjantom, pracownikom socjalnym a także wszystkim tym, bez których nie moglibyśmy życiowo funkcjonować, chociażby pracownikom sklepów, aptek czy służb miejskich. To oni są cichymi bohaterami tych dni!

- Jak miasto jest przygotowane na atak koronawirusa?
- Wiele decyzji zapada poza nami, na szczeblu rządowym, ale tam, gdzie zależą one od nas staramy się je niezwłocznie wdrażać. Pamiętajmy też, że według wszelkich zapowiedzi, jesteśmy dopiero na początku tej "pandemicznej drogi". Jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd konieczności kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, przygotowaliśmy stosowne obiekty oraz przeszkoliliśmy personel, który zajmować się będzie podopiecznymi. Pierwsze osoby już się w tych obiektach pojawiły. Służby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej świadczą codzienną pomoc osobom, które zgłaszają potrzebę udzielenia im takiego wsparcia, wykorzystując pracowników socjalnych oraz współpracując z wolontariuszami z ZHP, ZHR, czy Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej FENI. Głównie z myślą o seniorach uruchomiliśmy specjalne numery telefonów, pod którymi można zgłosić potrzeby dotyczące pomocy w zakupach, w uzyskaniu żywności, w dostawie leków, czy potrzeb w zakresie wsparcia psychologicznego.

- Jak wygląda sprawa środków ochrony osobistej?
- We wtorek podjąłem decyzje o uruchomieniu z "rezerwy kryzysowej" budżetu Olsztyna 700 tysięcy złotych na zakupy środków ochrony osobistej dla pracowników służb i placówek miejskich pracujących w ciągłym kontakcie z osobami potencjalnie zakażonymi, uwzględniając w tym przychodnię i szpital miejski. Z tych pieniędzy zamówiliśmy już m.in. 4 100 masek ochronnych, 400 gogli, 68 kombinezonów ochronnych, 2 namioty pneumatyczne i 1 200 testów antywirusowych. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy dokonywali kolejnych zakupów

- ...czyli sytuacja jest dynamiczna...
- Oczywiście! W środę podjąłem decyzje o wyłączeniu przycisków na przejściach dla pieszych oraz placów zabaw. Od poniedziałku ruszy też kolejny kryzysowy telefon kontaktowy, pomocny przy poruszaniu się w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Nawołujemy do pozostania w domu, i jest to jak najbardziej słuszne, bo to jedna z najskuteczniejszych metod uniknięcia zachorowania. Dlatego wszyscy ci, którzy gubią się w tym, co, gdzie i jak można z domu załatwić, będą mieli możliwość skorzystania z telefonicznej podpowiedzi. O wszystkim, co się dzieje na bieżąco informujemy też na naszej stronie internetowej Olsztyn.eu. Zachęcam do odwiedzania strony, bo to naprawdę szybkie i dobre źródło informacji.

* Koronawirus - telefon dla seniora:
608 239 567;
506 359 557;
504 042 814;
89 533 31 21;
89 534 67 43;
89 534 65 59.

* #zostańwdomu - Masz problem? Zadzwoń do urzędu:
782 554 490

* Baza danych firm świadczących usługi dowozu posiłków

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo -1°C
Czyste niebo 12°C