Idź do treści strony
12.09.2018 10:11

„Będę odpowiedzialnym kierowcą”

Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej, masz siedemnaście lub osiemnaście lat i planujesz w najbliższym czasie zostać odpowiedzialnym kierowcą - ta informacja jest dla Ciebie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - Regionalne Centrum BRD oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ruszają z działaniami „Będę odpowiedzialnym kierowcą”.

Projekt ma poprawić bezpieczeństwa na warmińsko - mazurskich drogach. Organizatorzy chcą dotrzeć do szczególnej grupy uczestników ruchu - przyszłych kierowców, którzy już niedługo po raz pierwszy  usiądą za kierownicą. I dlatego podczas inauguracji akcji spotkali się z trzecioklasistami z olsztyńskiego ekonomika.

Z policyjnych analiz zdarzeń drogowych wnika, że wśród kierujących pojazdami wyróżnia się grupa  kierowców w przedziale wiekowym 18-24 lata  - mówiła aspirant Marta Kacprzyńska z WKS KWP w Olsztynie - często wykazują oni większą tendencję do  podejmowania ryzykownych, brawurowych zachowań w ruchu drogowym, a także do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Do końca października we wszystkich powiatach naszego regionu policjanci będą spotykać się z uczniami najstarszych klas szkół średnich. Oprócz niestandardowych lekcji na temat bezpieczeństwa organizatorzy przygotowali coś jeszcze: konkurs, w którym młodzi ludzie będą mogli zaprezentować swoją kreatywność i znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym. A jest o co walczyć:
Zwycięzca otrzyma voucher na opłacenie  kursu na prawo jazdy kategorii B o wartości 1500 złotych!

Szczegóły konkursu dostępne są tu - na stronie KWP.

W 2017 roku na Warmii i Mazurach kierujący spowodowali 1222 wypadki drogowe, w których 75 osób zginęło, a 1503 zostały ranne. Kierujący w wieku 18-24 lat spowodowali 276 wypadków drogowych - co stanowi 22,6% ogółu wszystkich zdarzeń. W wyniku wypadków spowodowanych przez omawianą grupę kierowców na drogach Warmii i Mazur zginęło 21 osób (28 % ofiar śmiertelnych ), a 324 zostały ranne - co stanowi ponad 21% wszystkich rannych.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 14°C
Częściowe zachmurzenie 24°C