Idź do treści strony
14.08.2018 15:09

Ambasador Chin w Olsztynie

Prezydent Olsztyna i ambasador Chin przy rzeźbie Mikołaja Kopernika przed olsztyńskim zamkiem

Rozmowy o współpracy oraz zwiedzanie stolicy regionu - to w skrócie najważniejsze elementy wtorkowej (14 sierpnia) wizyty chińskiej delegacji. Ambasador spotkał się w ratuszu z prezydentem miasta.

To kolejne spotkanie z chińską delegacją, od kiedy Olszyn zaczął współpracę z miastem Weifang. Dotychczas było już kilka wzajemnych wizyt z obu stron.

- Gościliśmy naukowców i przedstawicieli biznesu - przypomniał podczas spotkania prezydent Piotr Grzymowicz. - Sami też odwiedzaliśmy chińskie uczelnie, fabryki, promowaliśmy nasze miasto. Chcielibyśmy, aby ta współpraca obejmowała jak najwięcej dziedzin.

Dotychczas najprężniej rozwijają się kontakty kulturalne i naukowe. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podpisał porozumienie z pekińskim  Uniwersytetem Technologii i Biznesu. Poza tym folklorystyczne zespołu z Olsztyna oraz z Weifang gościły na występach w partnerskich miastach. Niezwykle ważne jest jednak rozwinięcie współpracy w sferze gospodarczej.

- Wiem, że wiele się dzieje we współpracy z Weifangiem i mam nadzieję, że będzie się dziać jeszcze więcej - mówił ambasador Liu Guangyuan. - W mojej ocenie Olsztyn jest bardzo dynamiczny gospodarczo. Gratuluję Panu tego, jak wiele Pan zrobił dla infrastruktury miasta. Słyszałem, że Olsztyn jest jednym z najładniejszych polskich miast. Nie spodziewałem się, że tak szybko będzie mi dane się o tym przekonać.

Wizyta ambasadora była okazją do zwiedzenia Olsztyna, ale także rozmów z przedsiębiorcami. To przede wszystkim przedstawiciele najbardziej dynamicznych branż, m.in. spożywczej i meblarskiej. W ocenie Liu Guangyuan Olsztyn może być niezwykle atrakcyjny turystycznie dla mieszkańców Chin, szansą na rozwój kontaktów naukowych jest postać Mikołaja Kopernika, bardzo popularnego w Państwie Środka, natomiast gospodarczo szansą rozwoju wzajemnych relacji jest przede wszystkim branża meblarska.

Wizyta ambasadora Chin zbiegła się z zakończeniem wizyty w Olsztynie kilkunastoosobowej grupy młodzieży - uczniów jednej ze szkół w Weifangu.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 14°C
Częściowe zachmurzenie 24°C