Idź do treści strony
16.09.2019 09:26

Dajemy przykład

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, choć jeszcze nie zostało uruchomione, już wzbudza zainteresowanie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w innych województwach. Dziś (16.09) gościli u nas przedstawiciele białostockiego Obszaru Funkcjonalnego i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

- Jesteśmy pionerami - podkreśla Mieczysław Wójcik, dyrektor Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna - jeszcze żadne województwo w Polsce nie stworzyło centrum, które integrowałoby wszystkie służby i mogło sprawnie, na bieżąco reagować na wszelkie zagrożenia.

- Skuteczność działania zależy od szybkości pozyskania i przekazania informacji - zaznacza Paweł Micek koordynator projektu Bezpieczny MOF - to jest najważniejsze założenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.

Sercem tego przedsięwzięcia jest siedziba RCB, która została wybudowana przy ul. Augustowskiej w Olsztynie. Tam będzie się mieściła główna siedziba dowodzenia w sytuacjach kryzysowych. A na co dzień będą tam pracowali: dyżurny miasta,  dyżurny policji, dyżurny straży miejskiej i straży pożarnej. Tam też będzie się mieściło centrum monitoringu i magazyn sprzętu.

- Jesteśmy w trakcie postępowań na teletechnikę i wyposażenie do magazynu - dodaje Paweł Micek - zakupimy sprzęt wart około czterech milionów złotych. Będą to m.in. piły mechaniczne, pompy, klady i łodzie motorowe.

Wśród zakupionego już wyposażenia jest samochód, który - w sytuacji kryzysowej - będzie mobilnym  centrum dowodzenia i łączności. Jednocześnie może tam pracować 8 osób. Pojazd wyposażony jest w maszt wysięgnikowy z kamerą cyfrową, komputery, agregat prądotwórczy, oraz w nowoczesne systemy: informatyczny i łączności, które pozwalają na szybką reakcję w miejscu zdarzenia. Do tego dron, za pomocą którego można ocenić rozmiar zdarzenia.

- To innowacyjny projekt w skali kraju, rewelacyjny przykład współpracy gmin z Miejskiego obszaru funkcjonalnego - mówi Dorota Perlo - dyrektor Stowarzyszenia Bałostockiego Obszaru Funkcjonalnego - Chcielibyśmy stworzyć podobny model na naszym terenie, by móc czerpać z najlepszych praktyk, które jednocześnie poprawiają poziom bezpieczeństwa i współpracy służb ratunkowych.

Bezpieczny MOF obejmuje gminy Olsztyn, Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd i Jonkowo. Wartość całego projektu to około 38 mln zł,  85% wydatków kwalifikowanych dofinansowała Unia Europejska.

Galeria zdjęć z wizyty delegacji.

Powróć do archiwum
Pogoda