Idź do treści strony
25.04.2019 13:22

Świętujmy wspólnie Dzień Flagi

To jeden z najważniejszych symboli państwowych, oznaczających suwerenność kraju. Flaga narodowa. 2 maja obchodzi swoje święto. Jak uczcimy je w Olsztynie?

Termin obchodów Dnia Flagi został ustalony nieprzypadkowo.

- Związane jest to z czasami PRL-u - mówi Kazimierz Neumann z Urzędu Miasta Olsztyna - 1 maja wisiały flagi narodowe, ale następnego dnia je zdejmowano, by nie pokazywać ich w dniu zdelegalizowanego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja. I dlatego święto ustanowiono właśnie 2 maja. Był jeszcze jeden powód -  tego dnia w 1945 roku  biało-czerwoną flagę położono na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. 

Z tej okazji w stolicy Warmii i Mazur czekają nas specjalne atrakcje, obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 na scenie staromiejskiej. W planie:

  • Niecodzienny „spektakl”, w  inscenizacji Agaty Pośnik i Pawła Bilskiego, na motywach raportu Najwyższej Izby Kontroli o obecności flagi w miejscach publicznych i o tym, czego patrioci nie powinni z nią robić.
  • Czytanie performatywne „Etykiety flagowej”
  • Czytają: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, piłkarze Stomilu Olsztyn, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, młodzi olsztynianie.
  • Premiera filmu „Zmień to z Flagą!”
  • Składanie flagi państwowej RP zgodnie z ceremoniałem Sił Zbrojnych RP

Zwiastun filmu znajdziecie Państwo tutaj.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Częściowe zachmurzenie 13°C
Pogodnie 20°C