Idź do treści strony
31.05.2019 11:44

Świętujemy z Offenburgiem i Uniwersytetem

Park Centralny

Sobota (1 czerwca) dniem niezwykle istotnych dla historii miasta wydarzeń. Olsztyn świętuje dwie dekady współpracy z niemieckim partnerem oraz 20-lecie istnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Choć relacje Olsztyna z Offenburgiem mają bardzo długą historię, formalnie porozumienie partnerskie oba samorządy zawarły dopiero w 1999 roku. Współpraca z miastem położonym w Badenii-Wirtembergii, przy granicy z Francją, realizowana jest na wielu płaszczyznach, m.in. kulturalnej i artystycznej, współpracy pomiędzy uczelniami i szkołami, wizyt młodzieży i seniorów, rozgrywek sportowych.

- W 1981 roku rada miejska Offenburga zorganizowała pomoc humanitarną dla mieszkańców Olsztyna - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Z zebranymi podczas akcji darami (żywnością, lekami i odzieżą) Georg Dietrich sześciokrotnie przyjeżdżał tamtego roku do Olsztyna. Działania humanitarne były kontynuowane przez założone przez niego Niemiecko-Polsko-Rosyjskie Koło Przyjaciół. Organizowało ono tzw. Mosty Bożonarodzeniowe, które docierały również do Kaliningradu.

Dwa tygodnie temu olsztyńska delegacja brała udział w obchodach w Offenburgu. Teraz czas na świętowanie w stolicy Warmii i Mazur. Ważnymi elementami fetowania okrągłej rocznicy współpracy będzie nadanie jednemu z traktów w Parku Centralnym nazwy Alei Offenburg (sobota, 1 czerwca, godz. 15:30) oraz koncert miejskiej orkiestry z tego niemieckiego miasta (sobota, 1 czerwca, godz. 16:00).

Stadtkapelle Offenburg jest jedną z najlepszych orkiestr na południu Niemiec. Jest też jedną z najstarszych - została założona w 1849 roku. Ma w swoim repertuarze utwory bigbandowe, muzykę musicalową i filmową oraz światowe przeboje.

Jej koncert będzie też elementem trzydniowych obchodów 20-lecia powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, których kulminacja nastąpi właśnie w sobotę. Najpierw (godz. 11:00) Święto UWM w Centrum Konferencyjnym w Kortowie. Podczas uroczystości tytuł doctora honoris causa nadany zostanie profesorowi Bogusławowi Buszewskiemu. Będzie też promocja doktorów habilitowanych. Godzinę później (12:00) świętowanie urodzin uniwersytetu zacznie się wokół fontanny w Parku Centralnym. Będą stoiska uczelni z wieloma atrakcjami i ciekawostkami naukowymi, wspólna zabawa, występy, koncerty. 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Mgła 1°C
Lekki deszcz 3°C