Idź do treści strony
03.06.2019 09:00

Pobijmy wspólnie rekord w czytaniu!

To okazja do poczytania, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, by kojarzyła się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką.

Motywujmy a nie zmuszajmy - taka idea przyświeca organizatorom akcji z miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Do bicia rekordu co roku zgłasza się ponad 2 tysiące szkół z całej Polski. W Olsztynie akcję koordynują wspólnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Uniwersytecka UWM, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna i Szkoła Podstawowa nr 1. 

- Akcja odbywa się 7 czerwca. Spotykamy się przy Starym Ratuszu około 9:45 i oddajemy się wspólnemu czytaniu tworząc łańcuch ludzi wokół budynku i na Scenie Staromiejskiej - zachęca Jacek Smółka, kierownik biblioteki multimedialnej Planeta 11, będącej filią Miejskiej Biblioteki Publicznej -  Zapraszamy wszystkich chętnych - pojedynczo i w grupach zorganizowanych.

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta. Wszystkie osoby, które w naszym mieście będą brały udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam!" zostaną sfotografowane z ziemi i z powietrza, przy pomocy drona. Dzięki temu dowiemy się ilu uczniów wzięło udział w przedsięwzięciu. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku jest to ponad 400 tys. osób.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Pochmurnie -2°C
Częściowe zachmurzenie 0°C