Idź do treści strony
24.04.2019 15:06

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem!

PITy

Drodzy Mieszkańcy,

Zwracam się do Państwa z apelem.

Co roku składamy deklarację PIT, w której każdy z nas oblicza ile pieniędzy w podatkach oddaje do budżetu państwa. Część tej sumy wraca do nas, mieszkańców miast i gmin, to z nich utrzymujemy edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację. Nasze pieniądze trafiają do budżetu samorządu jeśli rozliczamy się właśnie tam – gdzie mieszkamy.

Dzięki temu Państwa podatek pozwala na:

  • rozwój transportu publicznego
  • zwiększenie liczby miejsc w olsztyńskich żłobkach i przedszkolach
  • budowę  nowych placów zabaw
  • budowę ścieżek rowerowych
  • rozwój miejskich inicjatyw takich Olsztyński Budżet Obywatelski
  • utrzymanie olsztyńskich ośrodków sportowych i rekreacyjnych

Zachęcam Państwa do płacenia podatków w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina. To, co musicie Państwo zrobić, to wpisać w zeznaniu podatkowym olsztyński adres zamieszkania oraz o zmianie urzędu skarbowego poinformować pracodawcę!

Większe wpływy = więcej inwestycji
Razem możemy rozwijać nasze miasto!
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

PŁAĆ PODATKI W OLSZTYNIE - FILM

Warto wiedzieć, że:

  • Roczne utrzymanie 1 miejsca w przedszkolu – ok. 7 tys. zł
  • Zakup jednego tramwaju – ok. 10 mln zł
  • Budowa Parku Centralnego - 10 830 928 zł
  • Budowa ulicy Obiegowej 45 600 000 zł

Podatek PIT stanowi około 20 % budżetu naszego miasta. To jest prawie 200 mln zł. Wyobraźmy sobie, że za taką kwotę można wybudować 18 przedszkoli albo dwa aquaparki albo zmodernizować 7 ulic takich jak ul. Bałtycka.

Meldunek a miejsce zamieszkania
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania od 15 lutego do 30 kwietnia. Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana w Krakowie, ale od połowy ubiegłego roku faktycznie zamieszkująca w Olsztynie, powinna rozliczyć się z fiskusem właśnie w stolicy Warmii i Mazur. Przepisy jedno, a praktyka drugie - wiele osób z różnych powodów składa PIT w miejscu zameldowania, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszka.

Wielu mieszkańców Olsztyna, którzy przyjeżdżają do stolicy regionu w poszukiwaniu pracy i kupują bądź wynajmują mieszkania, nie płaci podatku w miejscu faktycznego zamieszkania: oficjalnie Olsztyn ma 159 483  tys. mieszkańców, a nieoficjalnie prawie 180 tys., w związku z czym  ponad 20 tys. osób nie zasila budżetu Olsztyna, ale jednocześnie korzysta ze żłobków czy przedszkoli, które dofinansowuje ze swojego budżetu miasto.

Jak dokonać zmiany urzędu skarbowego?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT olsztyński adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Jeśli na naszą prośbę rozlicza nas pracodawca, wystarczy, że poinformujemy go o zmianie adresu zamieszkania (dla celów podatkowych) na olsztyński. Wtedy pracodawca wyśle nasze zeznanie do właściwego, krakowskiego urzędu skarbowego. Nie trzeba (ani pisemnie, ani osobiście) zmieniać danych w „starym” urzędzie skarbowym – urzędy same je zaktualizują.

Warto również pamiętać, że płacenie podatków w miejscu zamieszkania to także wygoda – chociażby w razie ewentualnej kontroli rocznego zeznania podatkowego, kiedy to do urzędu trzeba stawić się osobiście.

Pamiętajcie o przekazaniu 1% Olsztyńskim Organizacjom Pozarządowym!

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Częściowe zachmurzenie 13°C
Pogodnie 20°C