Idź do treści strony
Gospodarka

Olsztyn otwarty na kapitał zagraniczny

Liczba olsztyńskich spółek z udziałem kapitału zagranicznego zwiększyła się z 223 w 2004 r. do 286 w roku 2014, tj. o 28,3% (w województwie – o 25,3%, w kraju – o 62,2%). Zwiększenie liczby spółek z kapitałem zagranicznym względem 2004 r. w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej kształtowało się następująco: 307 podmiotów w Lublinie, 296 w Rzeszowie, 206 w Białymstoku, 76 w Kielcach oraz 63 w Olsztynie.

W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liczba takich podmiotów stawia Województwo Warmińsko-Mazurskie w gronie najsłabszych regionów Polski (około 7 spółek na 10 tys. mieszkańców). Warmia i Mazury zajmują natomiast pierwsze miejsce wśród 5 województw Polski Wschodniej. Sam Olsztyn (16 podmiotów) przewyższa pod tym względem Kielce i Białystok, mimo że osiąga jedynie 25% średniej wartości dla wszystkich stolic województw. W stolicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego funkcjonują 2 firmy znajdujące się na Liście Największych Inwestorów Zagranicznych w Polsce (PAIiIZ 2014), tj. Michelin Polska S.A. oraz Mazurskie Meble Trading Sp. z o.o. Lublin przyciągnął 13 inwestorów, Kielce – 11, Rzeszów – 7, a Białystok – 6. Olsztyn został również uznany przez firmę Colliers International w raporcie Rising Stars 2013:10 upcoming BPO/SSC locations za lokalizację z największym potencjałem pod względem przyszłego rozwoju sektora BPO/SSC, obok Lublina, Kielc, czy Torunia. SSC w Olsztynie już uruchomiły m.in. Orange, Coltel, Vorwerk, czy Aviation Services Ireland.

Najbardziej znani inwestorzy zagraniczni obecni w Olsztynie to:

  • Michelin Polska S.A. (Francja) – fabryka opon zatrudniająca ponad 4,2 tys. osób, czwarty największy inwestor zagraniczny w polskich specjalnych strefach ekonomicznych (Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wg stanu na 31.12.2014); olsztyńska fabryka została włączona do Grupy Michelin w 1995 r.
  • Mazurskie Meble Trading Sp. z o.o. (Niemcy) – dostawca polskich mebli produkowanych przede wszystkim na Warmii i Mazurach; z kapitałem niemieckim w Olsztynie od 2000 r.
  • Citigroup (USA) – międzynarodowa korporacja będąca dostawcą globalnych usług bankowych i finansowych. W Olsztynie, w Regionalnym Centrum Rozliczeniowym działa od 2001 r., tj. od momentu połączenia Banku Handlowego w Warszawie S.A. i Citibank (Poland) S.A. i zatrudnia ok. 1000 pracowników.
  • Transcom (Szwecja) – globalny dostawca usług w dziedzinie zarządzania klientem; w Olsztynie obecny jest od 2003 r. i zatrudnia 460 pracowników.
  • Schwarte-Milfor (Niemcy) – jeden z europejskich liderów rynkowych i technologicznych w zakresie produkcji zbiorników i aparatury do magazynowania, przetwarzania płynnych spożywczych i innych delikatnych substancji. W Olsztynie funkcjonuje od 2002 r., tj. od momentu zakupu przez Schwarte firmy Milfor S.A. i zatrudnia ok. 340 pracowników.
  • Tetra Pak (Szwecja) – światowy lider w dziedzinie przetwarzania i pakowania żywności; w Olsztynie od 2015 r., tj. od momentu przejęcia Obram S.A. i zatrudnia ok. 250 pracowników.
  • Aviation Services Ireland (Irlandia) – firma zajmująca się rachunkowością dla linii lotniczych; olsztyńskie biuro jest trzecim biurem firmy na świecie (obok Irlandii i USA), funkcjonuje od 2015 r. i aktualnie zatrudnia 8 osób.
  • Orange Polska (Francja) – międzynarodowy dostawca usług telekomunikacyjnych, multimedialnych i rozrywkowych; kapitał francuski w Olsztynie funkcjonuje od 2013 r., tj. od momentu fuzji TP S.A., PTK Centertel Sp. z o.o. oraz Orange Polska Sp. z o.o.

Inwestor, zarówno krajowy, jak i zagraniczny, zainteresowany ulokowaniem swojego kapitału na obszarze miasta Olsztyna, może liczyć na kompleksową obsługę na każdym etapie procesu inwestycyjnego, zaczynając od wyboru lokalizacji, przez system dostępnych zachęt inwestycyjnych po informacje o potencjalnych kooperantach, kadrze i sytuacji społeczno-ekonomicznej danej lokalizacji. Jako One stop shop – Referat ds. promocji gospodarczej i obsługi inwestora znajdujący się w strukturach Urzędu Miasta Olsztyna – stanowi źródło aktualnych danych o gospodarce miasta, posiada też bazę kontaktów z samorządami oraz instytucjami okołobiznesowymi działającymi na rzecz rozwoju miasta i województwa. Dzięki stałej współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych S. A., Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz instytucjami okołobiznesowymi, zapewnia on kompleksową obsługę projektów inwestycyjnych na poziomie miasta. Usługi świadczone na rzecz inwestorów chcących ulokować swoje inwestycje na obszarze Olsztyna są nieodpłatne.

Pogoda
Pochmurnie 10°C
Pogodnie 15°C