Idź do treści strony

Wystawa „Z innego świata”

Galeria BWA w Olsztynie zaprasza w terminie 9 kwietnia – 24 maja do sali głównej na wystawę Hildegard Skowasch pt. „Z innego świata”.

Kuratorka: Mariola Balińska

Wystawa jest podróżą sentymentalną artystki do regionu, z którym związana jest historią rodzinną. Rodzina ze strony ojca pochodziła z Prus Wschodnich z miejscowości Wójtowo pod Olsztynem. Po II wojnie światowej krewni Hildegard, jak wielu innych mieszkańców tych ziem, musieli wyjechać i zamieszkali w Niemczech, jednak przez lata pielęgnowali pamięć o rodzinnych stronach. Artystka zapamiętała tę część Polski, jako miejsce niezwykle egzotyczne, odległe i niemal nierealne. Wystawa będzie próbą rekonstrukcji pamięci oraz konfrontacją wspomnień z perspektywy minionych dekad i losów rodziny artystki uwikłanych w historię polsko-niemieckich relacji. Zarówno wspomnienia artystki o małej miejscowości pod Olsztynem, jak i jej figury rzeźbiarskie z pogranicza baśniowego świata, stanowią dwa niezwykle ważne motywy, które spotkają się wystawie prezentowanej w Olsztynie. / Mariola Balińska

Hildegard Skowasch urodziła się w 1958 r. w Essen (Niemcy). W latach 1978-1987 studiowała w Münster na Akademii Sztuk Pięknych oraz Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma otrzymując dyplom z zakresu sztuki i romanistyki. Przez rok na przełomie 1982 i 1983 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji. Artystka należy do berlińskiego stowarzyszenia Atelier Mengerzeile. Chętnie podejmuje współpracę z innymi artystami, biorąc udział w grupowych wystawach i programach rezydencyjnych. Tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie z papieru, zajmuje się również ceramiką, akwarelą i rysunkiem. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Nowym Jorku, Wiedniu, Helsinkach czy Istambule. Artystka wielokrotnie zapraszana była do Polski. W 2019 r. odbyła się jej indywidualna wystawa Close your eyes w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

CENY BILETÓW:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Ekstra bilet – w piątki dla gości indywidualnych, wykłady i inne wydarzenia oraz Karta Dużej Rodziny – 1 zł
Bilety dla grup zorganizowanych na warsztaty z oprowadzaniem – 7 zł
Weekendy – bilety ulgowe


Gdzie BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Organizacja BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Kontakt +48 89 527 94 66
Data 2020-05-23
Godziny 11:00 - 19:00
Forecast
Fair 7°C
Partly cloudy 16°C