Idź do treści strony

„Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” - premiera

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza całe rodziny, z dziećmi od 6 roku życia, w sobotę (9 listopada) o godz. 17.00 na „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiania, w reżyserii Jarosława Kiliana.

"Baśń..." opowiada o pewnej pięknej Parysadzie, która ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany. Na Dużej Scenie zobaczymy prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”. Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.

„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…”
Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią.”
Z historii o ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że piękna, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada, która nie umiała płakać, stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę.
Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.
Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków, by wspólnie z nami wyruszyli w drogę dziwną i zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…" - Jarosław Kilian, reżyser spektaklu

Autor: Bolesław Leśmian

adaptacja, reżyseria, scenografia: Jarosław Kilian
kostiumy: Aleksandra Gąsior
muzyka: Grzegorz Turnau
opieka wokalna: Julia Chmielnik, Piotr Banaszek


Gdzie Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Organizacja Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Kontakt +48 89 527 59 59
Data 2019-11-09
Godziny 17:00 - 19:00
Forecast
Fair 7°C
Partly cloudy 18°C