Idź do treści strony
20.09.2017 14:27

Zmiany na rondzie OKS

rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W nocy z piątku na sobotę (22/23 września) nastąpi reorganizacja ruchu na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Wracamy do rozwiązań sprzed kilku miesięcy.

- Od początku z uwagą obserwowaliśmy zachowania kierowców, śledziliśmy statystyki dotyczące liczby przejeżdżających aut, sprawdzaliśmy, jak zmiany wpłynęły na bezpieczeństwo osób korzystających z ronda, jak i z okolicznych ulic - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - W ostatnim czasie zwróciłem się do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o ponowne przeanalizowanie sytuacji. Mając na uwadze wyniki oraz wsłuchując się w głos mieszkańców zdecydowałem o wprowadzeniu w nocy z piątku na sobotę (22/23 września) organizacji zbliżonej do tej, jaka miała miejsce przed rozpoczęciem prac na ul. Pieniężnego.

Tymczasowa organizacja ruchu na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej została wprowadzona w pierwszej dekadzie kwietnia. Miało to związek ze zbliżającym się wówczas rozpoczęciem prac przy przebudowie ul. Pieniężnego oraz budowie nowego mostu św. Jakuba. Takie rozwiązanie miało uporządkować ruch po rozpoczęciu prac.

Na decyzję o rezygnacji z ronda turbinowego w takim kształcie, w jakim jest teraz wpłynęło kilka czynników. Jednym z ich są prace związane z modernizacją i przebudową kolejnych ulic: Partyzantów, Leonharda oraz z budową węzła przesiadkowego przy dworcu. Te spowodowały znaczne spiętrzenie ruchu w niektórych częściach miasta. Istoty jest też powrót studentów oraz zbliżający się okres zimowy, kiedy to mogłyby się pojawiać kłopoty z odśnieżaniem ronda ze względu na ustawione na nim mini gardy, a to mogłoby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Nie bez znaczenia są też policyjne statystyki, z których wynika, że o ile liczba wypadków i kolizji na samym rondzie znacznie się zmniejszyła (kwiecień - koniec sierpnia 2016 - 24 zdarzenia; kwiecień - koniec sierpnia 2017 - 14 zdarzeń), to na ul. Artyleryjskiej te dane zmieniły się na niekorzyść (kwiecień - koniec sierpnia 2016 - 9  zdarzeń; kwiecień - koniec sierpnia 2017 - 50 zdarzeń).Na decyzję wpłynęła również opinia mieszańców, którzy podczas badania w Olsztyńskim Panelu Obywatelskim (badania przeprowadzone zostały pod koniec maja; wyniki są dostępne w Internecie na stronie Panelu Obywatelskiego) opowiedzieli się za zmianą organizacji ruchu na tym rondzie (58 proc. za przywróceniem poprzedniej organizacji, 36 proc. za pozostawieniem obecnej oraz 7 proc. bez wyrobionego zdania).

Równolegle do wprowadzanych zmian trwają prace związane z przygotowaniem przebudowy ronda. Dodane mają zostać prawoskręty z ul. Artyleryjskiej w Bałtycką i z Schumana w Grunwaldzką. Dzięki temu ruch w tym miejscu będzie odbywać się sprawniej, a bezpieczeństwo użytkowników powinno się zwiększyć.

[galeria zdjęć]


<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Deszcz 7°C
Czyste niebo 11°C