Idź do treści strony
15.12.2017 13:03

Ulica Pieniężnego ponownie uruchomiona!

Ulica Pieniężnego ponownie uruchomiona!

Olsztynianie znów mogą korzystać z ul. Pieniężnego. Przebudowywany od kwietnia trakt zostanie oddany do użytku w nocy z piątku na sobotę (15/16 grudnia). Niewielka część prac realizowana będzie jeszcze w następnym roku.

Budowa nowego mostu św. Jakuba była najważniejszym elementem tej inwestycji. Nowy obiekt został podniesiony o ok. 80 cm w stosunku do poprzedniego. Dzięki temu możliwe było połączenie pod nim chodnikiem i ścieżką rowerową parków Centralnego i Podzamcze. Przy okazji modernizacji ul. Pieniężnego -  poza nową nawierzchnią - przebudowane zostały podziemne sieci, powstają nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

- Ulica Pieniężnego wraz z mostem świętego Jakuba to niezwykle istotna inwestycja z transportowego punktu widzenia - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Poza tym wiosną zobaczymy, jak efektownej metamorfozie uległa ulica, a także skorzystamy z bezkolizyjnego połączenia Parku Centralnego z Parkiem Podzamcze. Dodatkową atrakcją będą zlokalizowane przy katedralnych murach miejskie planty. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będzie to następne, bardzo przyjazne miejsce, z którego korzystać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający nasze miasto.

Otwarcie ulicy umożliwia powrót na dawne trasy autobusów komunikacji miejskiej - dziesięciu linii dziennych (101, 105, 107, 109, 111, 113, 116, 128, 136, 309) oraz dwóch linii nocnych (N01 i N02). Tym samym wznowione zostanie funkcjonowanie wielu przystanków komunikacji miejskiej.

 - Dziękuję Państwu, codziennym użytkownikom tej arterii, za cierpliwość – dodaje Piotr Grzymowicz. - Sądzę, że została ona nagrodzona wygodną ulicą i piękną przestrzenią publiczną.

Przebudowa ul. Pieniężnego kosztowała ponad 16,5 mln złotych (16 695 914,38 pln). Unijne dofinansowanie to 85 proc.

Otwarcie ulicy nie oznacza jednak końca robót budowlanych w tym miejscu. Nadal trwać będą prace związane m.in. z budową chodnika po stronie plant, przejścia pod mostem między parkami. W związku z tym, wprowadzana organizacja ruchu nie jest rozwiązaniem docelowym. Na tę chwilę zorganizowane będą dwa pasy ruchu (nie będzie wyznaczony buspas od pl. Roosevelta do al. Piłsudskiego). [schemat organizacji]

 

Harmonogram prac związanych z przywróceniem ruchu na ul. Pieniężnego:

1. Prace związane ze zmianami w sygnalizacji ulicznej:

20:00 - 22:00  skrzyżowanie ulic Śliwy,Szrajbera, Niepodległości, Mochnackiego

22:00 - 23:30  skrzyżowanie ulic Pieniężnego, 1 Maja i al. Piłsudskiego

2. Prace związane z oznakowaniem poziomym i pionowym

19:00 23:30 prace przygotowawcze

- instalacja oznakowania

- ustawienie miniguard

23:45 - 0:15 wpuszczenie ruchu na ul. Pieniężnego

0:15 - 2:00 prace porządkowe

 

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Mgła 3°C
Częściowe zachmurzenie 11°C