Idź do treści strony
14.12.2017 13:57

Tramwajowa podróż przez historię Olsztyna

"Galeria Starego Olsztyna" pokazuje jak na przestrzeni ostatnich 100 lat zmieniał się krajobraz naszego miasta. Teraz będziemy mogli posłuchać ciekawych historii sprzed lat. Wszystko to podczas podróży tramwajem.

Galeria Starego Olsztyna to jeden ze zwycięskich projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory w ramach działań projektowych Olsztynianie mogli podziwiać zdjęcia Olsztyna sprzed lat. Stare fotografie można było zobaczyć w dużym formacie na murze więziennym oraz przystankach tramwajowych. Teraz obrazek zostanie wzbogacony opowieściami.

- Przy wyborze zdjęć do "Galerii Starego Olsztyna" okazało się, że na sporej części zdjęć z początku XX wieku zostały uwiecznione tramwaje, co pokazywało rozwój miasta - mówi prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska. - Organizując działania towarzyszące wystawie pomyśleliśmy, że warto nawiązać do historii i ponownie spojrzeć na miasto, tym razem z okiem już nowoczesnych pojazdów szynowych. Tak powstał pomysł "Tramwajowej podróży przez historię Olsztyna".

W sobotę (16 grudnia) Olsztynianie, którzy będą podróżować wybranymi kursami tramwaju linii nr 1, będą mogli posłuchać opowieści o historii Olsztyna, najciekawszych zabytkach miasta oraz obejrzeć plakaty z przedwojennymi fotografiami miasta prezentowane na wiatach przystanków tramwajowych.

- Nie zawsze mamy czas, żeby uczestniczyć w wykładach historycznych - dodaje Kurowska. - Myślę, że będzie to wartość dodana do codziennej podróży oraz okazja do poznania kilku ciekawostek dotyczących naszego miasta.

Podczas podróży, prowadzący Jakub Rudnicki opowie o historii mijanych miejsc oraz tych pokazanych na plakatach. Pojawi się też wątek tramwajów sprzed 50 lat.

Godziny odjazdów specjalnych tramwajów:
- z przystanku Wysoka Brama o 11:35 - przyjazd na przystanek przy ul. Kanta o 11:55
- z przystanku ul. Kanta o 12:16 - przyjazd na przystanek Wysoka Brama o 12:37
- z przystanku Wysoka Brama o 12:50 - przyjazd na przystanek ul. Kanta o 13:10
- z przystanku ul. Kanta o 13:31 - przyjazd na przystanek Wysoka Brama o 13:52

Osoby zainteresowane udziałem w "Tramwajowych podróżach przez historię Olsztyna" proszone są posiadanie ważnego biletu na przejazd.
 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Mgła 3°C
Częściowe zachmurzenie 11°C