Idź do treści strony
09.01.2018 14:26

Olsztyn najlepiej oświetlony

Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2017

Tytuł "Najlepiej oświetlonej gminy i miasta" ponownie należy do Olsztyna. Wyróżnienie przyznał Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.

Rozstrzygnięto 19. edycję konkursu na "Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2017 roku" oraz na "Najlepszą inwestycję oświetleniową 2017". Gmina Olsztyn została laureatem w pierwszej kategorii.

- Realizując nasze inwestycje stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania - mówi  prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Z myślą o mieszkańcach wybieramy te bezpieczne, przyjazne środowisku oraz ekonomiczne. Jak widać podobne kryteria cenią również niezależni eksperci.

Wyróżnienie zostało przyznane w szczególności za nowoczesne oświetlenie związane z przebudową ul. Pieniężnego wraz z budową plant miejskich, przebudową parkingu przy Centrum Handlowym Manhattan, budową ścieżki pieszej pomiędzy zapleczem sklepu Auchan a osiedlem Brzeziny, rewitalizacją Parku Jakubowo, remontem i przebudową terenów zielonych u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Poprzecznej, a także za iluminację Starego Miasta podczas Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Komisja wzięła pod uwagę różnorodność i kompleksowość inwestycji, obejmujących swym zakresem zarówno oświetlenie uliczne jak i oświetlenie terenów publicznych oraz rekreacyjnych. Podkreślała efekty uzyskane dzięki zastosowaniu nowoczesnych opraw LEDowych przyłączonych do ogólnomiejskiego systemu sterowania oświetleniem. Wręczenie nagród odbędzie się w środę (31 stycznia) w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie.

To nie pierwsze tego typu wyróżnienie jakie trafiło do Olsztyna. Stolica Warmii i Mazur była "Najlepiej oświetloną Gminą i Miastem 2015". Wówczas wyróżnienie przyznano za oświetlenie ulic w ramach projektu: "Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego" oraz za oświetlenie zrealizowane w ramach projektu: "Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym". Komisja podkreśliła wysoką jakość zrealizowanej inwestycji, jej duży zasięg oraz zastosowanie automatyki, która dodatkowo ogranicza zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu niezbędnych parametrów oświetleniowych i komfortu widzenia.

Warto też wspomnieć, że Gmina Olsztyn była kilkukrotnym laureatem poprzednich edycji konkursu:
2014r. - II nagroda za oświetlenie parku centralnego
2013r. - I nagroda za oświetlenie terenów rekreacyjnych w strefie przedsiębiorczości z wykorzystaniem innowacyjnego, energooszczędnego sterowania poziomem oświetlenia
2011r. - I miejsce w kategorii "Oświetlenie okazjonalne" za oświetlenie i iluminację II Warmińskiego Jarmarku Świątecznego

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Mgła 3°C
Częściowe zachmurzenie 11°C