Idź do treści strony
22.12.2017 13:17

Olsztyn inwestuje w szkoły

Prezydent Olsztyna odbiera od marszałka Gustawa Brzezina umowę na dofinansowanie modernizacji szkół

Kolejne placówki w stolicy regionu będą zmodernizowane. Prezydent miasta podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji.

Stolica Warmii i Mazur od kilku lat rozwija bazę szkolnictwa zawodowego. W tym czasie realizowane były prace m.in. z Zespole Szkół Gastronomiczno-Handlowych i Zespole Szkół Budowlanych. Teraz nadszedł czas na kolejną placówkę. Zmodernizowany i doposażony zostanie Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych.

- Celem jest stworzenie bardzo dobrych warunków kształcenia, a dzięki temu lepsze lepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Głównym założeniem projektu jest powiązanie podstawy programowej kształcenia w zawodach z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle. Realizacja projektu powiązana jest także z zacieśnieniem i rozwojem współpracy szkoły z przedsiębiorstwami i uczelniami wyższymi.

Przy okazji projektu poprawie ulegnie infrastruktura szkoły. Placówka zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt, maszyny i urządzenia za niemal dziewięć mln złotych. Od 1 września 2019r. uruchomione zostaną też trzy nowe kierunki: technik chłodnictwa i klimatyzacji, mechanik - monter maszyn i urządzeń oraz ślusarz.

Całe zadanie ma wartość niemal 22 mln złotych, z czego  nieco ponad 18 mln to wsparcie unijne. Ma być zrealizowane do końca czerwca 2019 roku.

"Energetyk" to jednak nie jedyna placówka, która zmieni się w najbliższych miesiącach. Do połowy następnego roku nowości także w Szkole Podstawowej nr 19 w Gutkowie. Budynek zostanie rozbudowany z myślą o nowych salach do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych. Placówka zostanie także doposażona.

- Po wprowadzeniu reformy systemu oświaty, sześcioletnia placówka stała się szkołą ośmioletnią - mówi Piotr Grzymowicz. - Równocześnie, w związku z dynamicznym rozwojem Osiedla Gutkowo, nasilił się problem miejsca w szkole. Jej rozbudowa okazała się niezbędna.

Ta inwestycja ma wartość nieco ponad dwóch milionów złotych, ok. 830 tys. zł to dofinansowanie z Unii.

[galeria zdjęć - podpisanie umów]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Mgła 3°C
Częściowe zachmurzenie 11°C