Idź do treści strony
12.10.2017 14:40

Konsultacje ws. olsztyńskich jezior i rzek

Miasto zaprasza mieszkańców do dyskusji na temat zagospodarowania przestrzennego m.in. wokół olsztyńskich akwenów. Zaplanowano szereg spotkań i wydarzeń towarzyszących.

- Zdanie mieszkańców jest dla nas bardzo ważne - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Staramy się jak najczęściej angażować olsztynian w istotne sprawy miasta. Przykładem dobrych praktyk jest Olsztyński Budżet Obywatelski. Teraz czas na kolejny krok. 

Urząd Miasta jest w trakcie aktualizacji "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna", dużego dokumentu związanego z zagospodarowaniem przestrzennym Olsztyna. Chcąc zainteresować tematem mieszkańców, miasto przystąpiło do ogólnopolskiego projektu "Przestrzeń dla partycypacji" , w ramach którego otrzymało wsparcie merytoryczne oraz finansowe.

Przy pomocy ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej urzędnicy przygotowali konsultacje społeczne dotyczące wąskiego wycinka dokumentu, związanego zagospodarowaniem przestrzeni wokół jezior i rzek w Olsztynie. W przeprowadzeniu konsultacji pomogą przedstawiciele doświadczonej organizacji pozarządowej Federacji FOSa Olsztyn.

Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. spotkania warsztatowe, spotkania z ekspertami oraz dyskusje. Inauguracja odbędzie się w sobotę (14 października) o 12:00 na plaży miejskiej. Nad Ukielem powstanie mobilny punkt konsultacyjny, a urzędnicy będą zachęcać do rozmów i dyskusji. Zaplanowano też edukację przez zabawę. Pomoże w tym grupa kuglarska, która do zabawy porwie najmłodszych olsztynian.

Konsultacje będą próbą wypracowania kompromisu pomiędzy rozbieżnymi wizjami co do przyszłego zagospodarowania nabrzeży olsztyńskich jezior. Mają pomóc w stworzeniu wizji, która uwzględnia interesy deweloperów chcących realizować inwestycje o znacznych gabarytach i  przyrodników chcących pozostawić tereny nadjeziorne jako niezagospodarowane, z chronionymi siedliskami.

W szerszej perspektywie konsultacje dotyczące jezior i rzek to sposób zachęcenia mieszkańców do partycypacji w istotnych sprawach miasta oraz do zainteresowanie olsztynian polityką  miasta w temacie zagospodarowania przestrzennego.

[galeria zdjęć]

UWAGA: zmiana miejsca ostatniego spotkania!  wtorek (28.11), godz. 17:30, ratusz (sala 219)

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Deszcz 7°C
Czyste niebo 11°C