Idź do treści strony
13.12.2017 12:52

40-lecie Chóru Kameralnego Collegium Musicum

40-lecie Chóru Kameralnego Collegium Musicum

Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum cieszy swoją muzyką już od czterdziestu lat, jest więc okazja do świętowania. W ramach jubileuszu muzycy zapraszają na koncert i wystawę zdjęć. 

Zespół skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów. Od 1984 roku dyrygentem chóru jest Janusz Wiliński.

U podstaw licznych sukcesów zespołu leży nie tylko profesjonalne wykształcenie, ale przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom.

Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Zespół przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, w Czechach, Macedonii i na Litwie, uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie.

Przy okazji jubileuszu, zespół zaprasza do udziału sentymentalnej podróży pełnej wspomnień uwiecznionych na zdjęciach. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć prezentująca najważniejsze dokonania chóru. Znajdą się tam fotografie z koncertów kolędowych, które corocznie uatrakcyjniają Jarmark Świąteczny oraz największe Laury, które udało się chórowi zdobyć.

Wernisaż wystawy pt. "40 lat Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum" odbędzie się w piątek (15 grudnia) o 17:00. Dzień później (16 grudnia) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie zespół zaprasza na Galowy Koncert Jubileuszowy zatytułowany "Muzyka uczy, łączy i cieszy".


<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Mgła 3°C
Częściowe zachmurzenie 11°C